1. Home
  2. /
  3. Aktuality
  4. /
  5. Jak se vyznat v...

Jak se vyznat v materiálech II

Překližka, biodeska a spárovka

 

Vsadíme se, že pokud nejste kovaní v oboru, názvy jako překližka, biodeska a spárovka vyvolávají spíš spoustu otazníků, než jasnou vidinu materiálu. Dovolte nám proto, vytrhnout vám trn z paty (nebo třísku, chcete-li) a vysvětlit základní parametry.

Na co se v tomhle článku zaměříme:

1) Co je to překližka

2) Na co využijete biodesku

3) K čemu slouží spárovka

 

1) Co je to překližka

Překližka (neboli PDP) se vyrábí lepením vrstev dýhy (jedná se o tenkou vrstvu dřeva o tloušťce od 0,4 po 3 mm), které jsou na sebe ukládány křížem. Využívá se

3 a více vrstev, do požadované tloušťky překližky.

Co hraje překližce do karet?

Hlavně její vzhled, který perfektně supluje masivní dřevo a výborné mechanické vlastnosti. Díky jejímu vrstvení, je překližka tvarově a rozměrově stálá a na rozdíl od masivu se Vám hned tak nezkroutí.

Překližka je dostupná i ve velkých formátech, a tak se najde široké využití od různých obkladů, kusů nábytku až po kuchyňské linky.

My jsme překližku použili třeba pro realizaci Bageterie Boulevard. Březová překližka hezky vyniká v interiérech Kolovny.

 

2) Na co využít biodesku

Další materiál je biodeska. Svým vzhledem i vlastnostmi se už blíží více k masivu.

Je vyrobena ze 3 lepených vrstev. Vnější vrstvy jsou vyrobené z lamel, které jsou lepeny po délce. Středová vrstva je lepená také  z lamel, ty jsou na sebe podélně napojeny.

Jednotlivé vrstvy jsou k sobě plošně lepeny tak, že středová vrstva je otočená o 90°.

Tím, že jsou desky nalepené příčně, zvýšíme stálost desek a jejich odolnost vůči průhybu nebo kroucení.

Využití biodesek je široké, v minulosti našly uplatnění zejména ve stavebnictví, jako konstrukční materiál. Dnes díky svému přírodnímu vzhledu, je čím dál častěji nacházíme v interiérech jako obklady, konstrukční prvky schodišť nebo jako kvalitní kusy nábytku.

Od nás můžete biodesku znát z kontejnerového penzionu v Jeseníkách, kde je ze smrkové biodesky vyroben nábytek.

 

3) K čemu slouží spárovka

Poslední zmiňovaný deskový materiál je spárovka. Tentokrát už se jedná o 1-vrtvou desku, která je lepená z hranolů masivního dřeva.

Od biodesky ji rozpoznáte jednoduše, stačí se podívat na jejich hranu. Biodeska zde bude mít vrstvy, spárovka již nikoliv.

Použití v nábytkářském průmyslu je veliké. Zejména nahrazuje masivní dřevo, díky jejím lepším vlastnostem. Najde využití jako pracovní desky linek, parapety, schodiště či interiérový nábytek.

Jak nad tím uvažujeme, ze spárovky nemáme žádnou nedávnou zakázku. Napravíme to společně?

 Co si z toho vzít

Bylo to zase hodně informací, my víme. Doufáme nicméně, že jsme vám pomohli, se zase trochu víc zorientovat v materiálech.

Každý materiál má svoje kouzlo a vynikne při jiném použití. A někdy je to prostě jenom o vaší preferenci, který je vám milejší.

Máte nějaký materiál, o jakém byste rádi věděli, k čemu slouží? Dejte nám vědět, rádi poradíme, nebo si to povíme v dalším článku.

 

PS.Pokud jste ještě neviděli, máme i 1. díl téhle série, kde jsme se věnovali dřevotřískovým a dřevovláknitým deskám. Koukněte.